Skip To Main Content

Faculty & Staff Directory

Main Contact

Phone:
864-299-1522
 
Address:
245 Cavalier Drive
Greenville, SC 29615

Directory Search

1 2 3 > showing 1 - 100 of 212 constituents
Lane Abrams

Lane Abrams

Achievement Center Director
Gena Adams-Riley

Gena Adams-Riley

Mindfulness Teacher
Wallace Adams-Riley

Wallace Adams-Riley

Senior Chaplain
Angela Allen

Angela Allen

Associate Head of School
Lisa Allen

Lisa Allen

Theatre Costumer and Production Assistant
Kathy Apple

Kathy Apple

Lower School Spanish Teacher
Sarah Assey

Sarah Assey

Middle School Physical Education Teacher
Sarah Atkinson

Sarah Atkinson

Lower School Learning Specialist
Adam Baitsell

Adam Baitsell

Upper School Learning Specialist
Melissa Baitsell

Melissa Baitsell

Middle School Math Teacher
Katie Barnett

Katie Barnett

Middle School Science Teacher
Temechia Bates

Temechia Bates

Middle School English Teacher
Amanda Beckrich

Amanda Beckrich

Assistant Head of Upper School & IB Diploma Program Coordinator
Paige Belcher

Paige Belcher

Lower School Grade 1
Caroline Bethel

Caroline Bethel

Middle School Social Studies Teacher
Cindy Blackburn

Cindy Blackburn

Director of Hospitalities
Kristin Bouldin

Kristin Bouldin

Grade Level Dean of Students
Erick Bousman

Erick Bousman

Upper School Latin Teacher
Jessica Brackett

Jessica Brackett

Financial Services Assistant
Nici Braun

Nici Braun

Middle School German Teacher, Grade 5 & 6
Tracy Breazeale

Tracy Breazeale

Lower School Librarian
Laura Bress

Laura Bress

Achievement Center Assistant/Tutor Coordinator
Chelsea Brewer

Chelsea Brewer

Middle School Latin Teacher
Josie Burdine

Josie Burdine

Instructor Aide
Jimmy Burford

Jimmy Burford

Upper School History Teacher
Porter Burgess

Porter Burgess

Middle School Learning Specialist
Donna Burns

Donna Burns

Middle School Social Studies Teacher
Maggie Bussey

Maggie Bussey

Upper School Psychology Teacher
John Butler

John Butler

Middle School Physical Education Teacher
Hagen Carmichael

Hagen Carmichael

Achievement Center Learning Specialist
Jose Carrion

Jose Carrion

Middle/Upper School Orchestra Teacher
Pryce Caulder

Pryce Caulder

Lower School Grade 4
Jessica Cavan

Jessica Cavan

Lower School Learning Specialist
Jane Chen

Jane Chen

Middle/Upper School Mandarin Teacher
Carey Clark

Carey Clark

Admission and Financial Aid Associate
Wes Clarke

Wes Clarke

Head of Upper School
Meredith Clayton

Meredith Clayton

Lower School Grade 4 Assistant, Part Time
Alexis Coleman

Alexis Coleman

Middle School Physical Education Teacher
Brooks Connor

Brooks Connor

Lower School Administrative Assistant
Kathy Corwin

Kathy Corwin

Executive Assistant to the Head of School
Nichole Daniels

Nichole Daniels

Upper School Science & AP Coordinator
Meghan Davis

Meghan Davis

Advancement Specialist
Priscila de Carvalho

Priscila de Carvalho

Lower School Spanish Teacher
Andrew Delscamp

Andrew Delscamp

Lower School Grade 1
Lindsey Demirjian

Lindsey Demirjian

Middle School Administrative Assistant
Deborah Denton

Deborah Denton

Achievement Center Orton-Gillingham Instructor
Hillary Doggart-Greer

Hillary Doggart-Greer

Upper School History Teacher
Stacey Ejiri

Stacey Ejiri

Middle/ Upper School Nurse
John Mark Elliott

John Mark Elliott

Middle School Chaplain and Director of Culture, Community, and Belonging
Katie Evans

Katie Evans

Lower School Grade 3
Magdalena Fellers

Magdalena Fellers

Lower School Instructional Assistant, Part-Time
Jordan Filiatreau

Jordan Filiatreau

Assistant Director of Athletics, Head Varsity Girls Basketball Coach
Jesse Fisher

Jesse Fisher

Lower School Primer
Chris Forbis

Chris Forbis

Upper School Math Teacher
Kristen Foy

Kristen Foy

Upper School Math Teacher
Rob Foy

Rob Foy

Controller
Ben Francis

Ben Francis

Achievement Center Instructor/ESOL
Larry Frost

Larry Frost

Athletics Operations Manager
Sarah Fulk

Sarah Fulk

Middle School Spanish Teacher
Kim Gendron

Kim Gendron

Social Media Coordinator
Caroline Glazebrook

Caroline Glazebrook

Digital Marketing and Communications Specialist
James Greco

James Greco

Middle School Dean of Students
Brad Greer

Brad Greer

Upper School Spanish Teacher
Jamie Gregory

Jamie Gregory

Upper School Librarian
Reed Halvorson

Reed Halvorson

Upper School Theater Teacher
Laura Harling

Laura Harling

Upper School Administrative Assistant
Josh Harrington

Josh Harrington

Middle School Choir and General Music Teacher
Quin Hatfield

Quin Hatfield

Assistant Director of Athletics, Head Football Coach
Val Hendrickson

Val Hendrickson

Middle School Social Studies Teacher
Sarah Hinds

Sarah Hinds

Middle School Learning Specialist
Sarah Hubert

Sarah Hubert

Upper School English Teacher
Joy Hughes

Joy Hughes

Lower School Music Teacher
Melissa Hughes

Melissa Hughes

Director of Instructional Technology
Laura Huguley

Laura Huguley

Lower School Primer
Caitlin Hulsey

Caitlin Hulsey

Director of Advancement and Engagement
Angelika Hummel-Schmidt

Angelika Hummel-Schmidt

Lower School German & BMW School Program Coordinator
Jamie Inman

Jamie Inman

Assistant Head for Advancement
Josh Jackson

Josh Jackson

Middle School Math Teacher, Varsity Football Asst Coach
Jordan Jacobssen

Jordan Jacobssen

Middle School Dean of Student Life and Instructional Coach
Matt Jacobssen

Matt Jacobssen

Upper School English Teacher
Jenny James

Jenny James

Middle/Upper School Band Teacher
Elizabeth Jarrett

Elizabeth Jarrett

Director of Service and Experiential Learning
Angie Johnson

Angie Johnson

Athletic Trainer
DJ Johnson

DJ Johnson

Middle & Upper School Physical Education and Strength & Conditioning Coordinator
David Johnstone

David Johnstone

Head of Lower School
Leigh Johnstone

Leigh Johnstone

Director of Admission
Ben Jordan

Ben Jordan

Visual Media Specialist
Eli Jordan

Eli Jordan

Graphic Design and Marketing Manager
Alex Kameen

Alex Kameen

Head of Middle School
Jennie Kappel

Jennie Kappel

Upper School Spanish Teacher
Leon Katsaros

Leon Katsaros

Director of Information Technology and Networking
Kathleen Khaleghi

Kathleen Khaleghi

Senior Accounting Analyst
Suzie Kilian

Suzie Kilian

Upper School Math Teacher
Dana Kimmell

Dana Kimmell

Upper School Art Teacher
John King

John King

Facility Manager and Technical Director
Bryan Kirby

Bryan Kirby

Upper School German Teacher
Zay Kittredge

Zay Kittredge

Upper School Counselor
Alicia Knauff

Alicia Knauff

Middle School Administrative Assistant
Pam Knight

Pam Knight

Lower School Teaching Assistant
Jeanne Kotrady

Jeanne Kotrady

Upper School Spanish Teacher
US_2024_BEN08784.jpg
Matt Jacsobssen's class